• O nas

• Wieloetniczna społeczność osób niepełnosprawnych z ołówkami

Jesteśmy przedszkolem pięcioodziałowym:

I oddział ogólnodostępny dzieci 3-4 letnie,

II oddział integracyjny dzieci 4-5 letnie,

III oddział integracyjny dzieci 5-6 letnich,

IV oddział integracyjny dzieci 5-6 letnich

V oddział integracyjny dzieci 5-6 letnich

Ogółem przedszkole dysponuje 105 miejscami dla dzieci w wieku od 3-6 lat, w tym 20 miejscami dla dzieci niepełnosprawnych o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności.

Funkcję dyrektora pełni mgr Bogusława Turek. W przedszkolu zatrudnieni są: neurologopedi, psycholodzy, fizjoterapeuta, terapeuta SI. Nauczyciele pracujących w oddziałach integracyjnych są oligofrenopedagogami, pedagogami specjalnymi, surdopedagoigami i tyflopedagogami. Ponadto nauczyciele prowadzący zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka mają przygotowanie w tym zakresie.

Do oddziałów integracyjnych uczęszcza 20 dzieci w tym od 3 do 5 dzieci z niepełnosprawnością.

W każdym z oddziałów integracyjnych równocześnie pracuje 2 nauczycieli (prowadzący i współorganizujący kształcenie):

–         w godzinach od 9:00 do 13:30 (oddział II, III, IV, V),

–         w godzinach pozostałych 1 nauczyciel.

Przedszkole pracuje w oparciu o Program Wychowania przedszkolnego.  W przedszkolu prowadzone są zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Całość pracy z dziećmi oparta jest na wykorzystaniu różnorodnych form i metod. Aby dzieci w ciągu całego dnia były zainteresowane, zaangażowane w to co robią, były twórcze i samodzielne, wykorzystujemy elementy następujących metod: C. Freineta, M. Montessori, M. Bogdanowicz, E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, M. Kielar – Turskiej, P. Dennisona, B. Kai, Pedagogiki zabawy, R. Labana, A. M. Kniessów, K. Orffa, W. Sherborne, I Majchrzak, E. Dalcroze’a, M. Ch. Knillów, N. C. Kepharta, M. Frostig, H. Tymichowej.

Zajęcia i zabawy są tak konstruowane, aby każde dziecko znalazło w nich to, co potrafi, umie i chce zrobić.

Placówka realizując plan szerszej integracji ze środowiskiem organizuje: imprezy rodzinne, imprezy z udziałem dzieci z osiedla, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy na koncerty, do kina i teatru. Corocznie przedszkolaki prezentują również swoje umiejętności taneczne i muzyczne podczas  imprez organizowanych na terenie miasta.

W przedszkolu, gdzie kadra pedagogiczna jest niezwykle uzdolniona artystycznie, dzieci realizują się twórczo. O tym świadczą coroczne, wysokie notowania wychowanków podczas przeglądów, festiwali i konkursów na terenie miasta i gminy.