• Spacer pełen uważności (;

• 06.05.2024 09:52
      • Choć majówka dobiegła końca i wracamy do naszego codziennego rytmu, piękna pogoda zachęca do jak najczęstszego przebywania na świeżym powietrzu. Hulajnogi, rowery, rolki… Oj, znamy to bardzo dobrze! ;) A jakie aktywności, angażujące uwagę dzieci, zaproponować podczas spokojnego rodzinnego spaceru? Mamy rozwiązanie (;
      • Propozycje:

1) Roślinne bransoletki!

Potrzebujemy szeroką taśmę klejącą, z której robimy bransoletki na nadgarstkach. W taki sposób, by klej był na zewnętrz. Podczas spaceru zbieramy stokrotki, płatki kwiatów, koniczynkę – co tylko uda się nam wypatrzeć – i przyklejamy do taśmy. W ten sposób powstaną piękne roślinne ozdoby! Prawda, że proste?

2) Wyjątkowe obrazy!

W tym wariancie również potrzebna jest taśma klejąca - szeroka lub dwustronna. Dodatkowo karton lub papierowy talerzyk. W zależności od pomysłu - wcześniej można przygotować obrazek, który podczas spaceru będziemy ozdabiać roślinkami lub wyciąć ramkę, którą wypełnimy taśmą. W ten sposób stworzymy np. fryzurę Pani Wiosny albo radosny pejzaż.

3) Letnie kompozycje!

Bawimy się we florystów i tworzymy niezwykłe bukiety. Takie aktywności rozwijają kreatywne myślenie, wyobraźnię, umiejętność planowania i wiele, wiele innych! W dodatku  dzieło, które podziwiać będą wszyscy domownicy, jest źródłem nie lada satysfakcji! Buduje w dziecku poczucie kompetencji i wzmacnia pewność siebie.

4) Poszukiwacze kolorów tęczy!

To popularna zabawa, która polega na odszukiwaniu podczas spaceru czy pieszej wycieczki, darów natury w pożądanych kolorach. Podchodząc zadaniowo do tego wyzwania, warto wcześniej przygotować drewniane klamerki na pranie, które uprzednio pokolorujemy pisakami. Następnie przypniemy je na tekturkę lub papierowy talerzyk. Podczas spaceru, kiedy uda się nam odnaleźć np. płatki kolorowych kwiatów – przypinamy je pod spinacz. To doskonały trening koncentracji uwagi i motoryki małej.

5) Podchody!

Kto z nas miał okazję brać udział w podchodach, z pewnością dobrze je wspomina! Tu potrzebujemy jedynie instrukcji i znalezionego patyka :) ! Wyzwanie polega na zostawianiu na trasie naszego spaceru znaków na ścieżce. Strzałki, wesołe miny, figury, kształty czy tajemnicze znaki. Można je rysować, układać z kamyków czy patyków. Co tylko mamy pod ręką! Dzieciaki z pewnością będą się przy tym świetnie bawić! A jeśli uda się natrafić na ślady innej rodzinki – to Ci dopiero gratka dla małego odkrywcy! (;

Przyjemnego spacerowania! (;

Przygotowała: Psycholog Anna Pasikowska