• Domowa orkiestra (;

• 22.04.2024 12:26
      • Każdy rodzic staje czasem przed wyzwaniem - jak zaangażować swoją pociechę w kreatywną aktywność? Nie ukrywajmy, coraz trudniej jest sprostać wymaganiom naszych małych ludzi ;). Zainspirowane ogólnopolskim projektem "Gramy Zmysłami!" zapraszamy dziś na skorzystanie z pomysłu na... INSTRUMENTY DIY! :)
      • Klika pomysłów na wyjątkowe instrumenty!

1) Wstrząsarka!

Potrzebujemy:

- tubę zamykaną np. po chipsach;

- wypełniacz np. ryż, kasza lub fasola;

- kolorowy papier;

- nożyczki;

- klej;

- naklejki;

- taśmę klejącą.

Wykonanie:

Tubę oklejamy papierem, a następnie ozdabiamy według własnego uznania! Tu można szaleć i szaleć! :) Następnie do tuby wsypujemy "wypełniacz" - wystarczy garść lub dwie. Następnie przykrywkę zaklejamy. Dzięki temu możemy potrząsać naszym instrumentem i tworzyć dźwięki! Prawda, że proste? ;) Poniżej zdjęcie poglądowe - "wstrząsarki" autorstwa naszych Przedszkolaków! ;)

2) Marakesy!

Potrzebujemy:

- plastikowe jajka - np. ozdoby wielkanocne czy pozostałości po popularnych niespodziankach ;)

- wypełniacz - np. ryż, kasza manna, fasola itp.;

- łyżki - pastikowe lub kuchenne ;)

- taśma klejąca - np. kolorowa/ozdobna.

Wykonanie:

Plastikowe wydmuszki uzupełniamy wypełniaczem. Następnie umieszczamy nasze dźwiękowe jajo pomiędzy dwoma łyżkami i obwijamy taśmą. Tadaaaam! Gotowe :)

marakasy z pisankami

3) Kastaniety!

- tekturę/karton;

- metalowe kapsle np. z lemoniady;

- nożyczki;

- klej magic - ew. klej na gorąco;

- kredki/pisaki.

Wykonanie:

Z kartonu wycinamy kształt fasolki lub podobny. Tak by po złożeniu, łatwo trzymał się w dziecięcej dłoni. Dowolnie go ozdabiamy za pomocą pisaków i kredek. Następnie do wnętrza "fasolki" - wklejamy kapsle. W taki sposób, by po złożeniu - wydawały dźwięk. Frajda, prawda? ;)

castanets-slide

Zadanie gotowe! A może macie własne pomysły na kreatywne instrumenty? Jeśli tak - podzielcie się! ;) Takie rekwizyty świetnie stymulują rozwój poznawczy dzieci! Doskonalą percepcję słuchową; rozwijają koncentrację uwagi, mogą też służyć do trenowania umiejętności matematycznych. I wiele, wiele innych! Powodzenia!

Udanego "muzykowania"! (;

Przygotowała: Psycholog Anna Pasikowska