• Dlaczego każde dziecko powinno mieć ciężką maskotkę?

• 26.10.2022 16:47

Chyba każdy rodzic był w stanie zaobserwować jak już jego roczniak czy dwulatek siłuje się z „ciężarami” – podnosi baniaki z wodą, przepycha pudła z zabawkami lub zgrzewki napojów. Najmłodsi uwielbiają takie zabawy, ponieważ ich apetyt sensoryczny często domaga się odpowiedniej stymulacji dociążeniowej. Niestety rodzice zazwyczaj nie mają tej świadomości i nie zwracają uwagi na wypełnienie i ciężar zabawek. Dobrze obciążone maskotki nie są też rozwiązaniem powszechnie dostępnym na rynku, a mają wyciszającą i relaksującą moc. Jak wykonać taką dociążoną maskotkę samodzielnie?

• Poprzez mądre, przemyślane aktywności z dzieckiem możemy wspierać jego rozwój. Możemy też wpływać na samopoczucie naszego dziecka – wystarczy, że dana zabawa stymuluje pewien dość tajemniczy system zmysłowy… PROPRIOCEPCJĘ!

Jest to jeden z najmniej znanych i najbardziej niedocenianych zmysłów. Jego receptory znajdują się w naszej skórze głębokiej, mięśniach, ścięgnach oraz więzadłach. Zabawki i aktywności pobudzające te receptory, mają działanie niezwykle relaksujące i wyciszające dla całego układu nerwowego. Są to wszelkie działania związane z rozciąganiem, ściskaniem, dźwiganiem, siłowaniem, przepychaniem, wciskaniem się, czyli bierną i aktywną pracą mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów.

• Ciężka zabawka wspiera prawidłowe napięcie mięśniowe.
        • Pomaga dostymulować układ proprioceptywny.
        • Rozwija czucie siebie i schematu własnego ciała.
        • Pomaga się wyciszyć i wyregulować.
        • Jest pomocna przed zasypianiem.
        • Stymuluje zmysł słuchu, przyjemny i relaksujący odgłos przesypywanych ziarenek.
        • Stymuluje dodatkowo zmysł dotyku, poprzez różnorodne wypełnienie oraz różnicowanie dotykowe.
        • Jest wykorzystywana w terapii integracji sensorycznej i fizjoterapii do różnych ćwiczeń.
        • Dzieci je uwielbiają!

Jak wykonać dociążoną, wyciszającą maskotkę?

• Potrzebujemy dowolnego, gotowego pluszaka, któremu podmienimy wypełnienie. (Można też kupić samą powłokę maskotki, bez wypełnienia lub termofor o wyglądzie maskotki.
        • Rozpruwamy maskotkę, usuwamy pluszowe wypełnienie, a w jego miejsce wsypujemy granulat. Może być to ryż, kukurydza, groch, fasola ect.
        •  Możemy też dorzucić kilka kasztanów lub orzechów by urozmaicić fakturę.
        • Zaszywamy i gotowe!

Ważne by nie wypełnić maskotki ziarnami po same brzegi. Należy zostawić trochę luzu, w przeciwnym razie nasz nowy pluszak będzie zbyt zbity i twardy. A zależy nam by ziarna miały miejsce na przesypywanie i dopasowywanie się do ciała dziecka.

Jak się bawić?

Gotowa maskotka daje nam wiele możliwości zabawy. Można ją tulić, ściskać, podnosić, przenosić, podrzucać. Nasi mali sensotesterzy byli zachwyceni zabawą w przerzucanie i łapanie ciężkiego misia, co mocno dostymulowało ich mięśnie, stawy, więzadła. Dociążoną zabawkę można też wykorzystać do masażu ciała – obkładać nią poszczególne części ciała – brzuch, nogi, ramiona, a nawet głowę.

Podnoszenie misia to spory wysiłek i świetna zabawa :)

Źródło: https://www.charezinska.pl/dlaczego-kazde-dziecko-powinno-miec-ciezka-maskotke/