• Czas dla relacji

• 15.02.2023 17:47
      • Chciałabym zachęcić Państwa do podejmowania się aktywności polegających na zabawach tematycznych. Wiele fantastycznych atrakcji możemy zorganizować w swoich czterech ścianach. Ważne, by był to czas dla rodziny. Bez telefonów czy telewizora grającego w tle. Warto zaangażować w taką aktywność wszystkich domowników. W każdym z nas, dorosłych, tkwi małe dziecko. Dlatego warto też pozwolić mu dojść do głosu i cieszyć się chwilą! Być może poniższe pomysły są już przez Państwa realizowane, albo aranżujecie inne tego typu aktywności – z chęcią poznam szczegóły!

Poniżej klika propozycji, jak atrakcyjnie  i kreatywnie spędzić wspólny czas.

1. Domowe kino!

Nie tylko przypadkowy film w telewizji! Zaczynamy od ustalenia repertuaru. Można zaprojektować też plakaty oraz bilety. Przygotować przekąski i przygasić światła. Obowiązkowo podczas seansu – zakaz używania telefonów. Niech nic nas nie odciąga od tego wspólnego czasu. Dzieci z pewnością docenią takie zaangażowanie! Filmy animowane czy bajki zawierają w sobie wiele wartościowych treści. Są dobrą rozrywką dla całej rodziny. Ważne, by po takim seansie, omówić krótko fabułę. O czym był to film, czego się nauczyliśmy, co nam się w nim najbardziej podobało? Pozwala to dzieciom na rozwijanie wielu pozytywnych stanów emocjonalnych, a także kompetencji.

1. Piknik w salonie!

Niemożliwe? A dlaczego? Wystarczy rozłożyć koc, dodać wygodne poduszki. Warto przyrządzić też przekąski. Można na przykład w taki sposób wspólnie zjeść podwieczorek. Ważne, by telewizor był wyłączony. Takie chwile sprzyjają szczerym rozmowom. Dzielenie się istotnymi dla siebie aspektami jest bardzo ważne w rozwoju relacji. Pomaga to redukować codzienny stres, a także obniża poziom lęku. To dobra okazja do wspominania i rozwijania wyobraźni. Możemy wyobrażać sobie miejsce, w którym wspólnie chcielibyśmy zorganizować taki piknik. Dzięki temu dziecko wzbogaca swój słownik i rozwija mowę czynną.

1. Budujemy bazę!

Dzieci uwielbiają aranżować sobie kryjówki, bezpieczne miejsca. Wystarczy zawiesić koc pomiędzy fotelami, a w oczach dziecka to już magiczna forteca! Takie zabawy niesamowicie rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność. Obniżają przy tym napięcie oraz lęk. Dołączmy do takiej zabawy! Albo sami ją zainicjujmy! To możliwość spędzenia razem czasu na rozmowie, przy okazji leżąc pod baldachimem. Warto wykorzystać tu również latarkę bądź lampkę. Możemy tworzyć z cieni niesamowite postacie, tworzyć o nich niesamowite historie. To dobra alternatywa dla ćwiczeń percepcji wzrokowej, także trening motoryki małej, kreatywności i wyobraźni, a co istotne – wspieranie rozwoju mowy.

1. Kalambury!

Warto poświęcać czas na tego typu zabawy, gdyż pokazują dzieciom, że my dorośli także potrafimy się bawić. Takie interakcje dodają dzieciom pewności siebie, dzięki czemu stają się one śmielsze w relacjach z rówieśnikami czy w większej grupie. W dodatku trenujemy koncentrację i myślenie logiczne. Kalambury są świetną okazją do złapania odrobiny dystansu, a także poprawy humoru. Dawka endorfin gwarantowana! Warto zaangażować w taką zabawę wszystkich domowników. Można też wprowadzić element rywalizacji. Ważne jednak, by przede wszystkim był to czas radości i doskonałej zabawy.

1. Rodzinna dyskoteka!

Tańczyć każdy może! Warto włączyć ulubiona muzykę i wspólnie „wyginać śmiało ciało”, jak mawiał Król Julian z „Madagaskaru”. Przedszkolaki znają wiele radosnych piosenek czy też utworów, które wprawią w doskonały nastrój całą rodzinę! Ważne, by oddać się takiemu szaleństwu. Można się również wystroić, a nawet urządzić konkurs taneczny! Może znajdą się również chętni na szaloną sesję zdjęciową? Dobrze jest tworzyć wspólnie tak radosne i zwariowane wspomnienia. Pozwalają radzić sobie z trudnymi emocjami, a także dostarczają pozytywnych wzmocnień oraz poprawiają nastrój.

Szczerze zachęcam do organizowania w domu takiego czasu dla relacji. Często w ciągu tygodnia pochłaniają nas codzienne obowiązki, zobowiązania. Dlatego taki kreatywny, weekendowy czas dla rodziny - pozwoli wszystkim domownikom na zredukowanie napięcia, stresu i pozwoli się odprężyć. A co ważne, stanie się okazją do pogłębiania emocjonalnej więzi rodziny. Tworzone w ten sposób wspomnienia, będą pozytywnie wpływać na kształtującą się dziecięcą tożsamość.

Życzę udanej zabawy! :)

Przygotowała: Anna Pasikowska – psycholog

Bibliografia:

Rapee, R.M., Wignall, A., Spence, S.H., Cobham, V., Lyneham, H. (2017). „Lęk u dzieci”. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.