• Sensoryczne koszyczki - zabawa dotykowa

• 27.02.2023 08:02

Sensoryczne koszyczki i odgadywanie przedmiotów tylko za pomocą zmysłu dotyku to nie małe wyzwanie dla każdego kilkulatka.

Do zabawy potrzebujecie: dwa koszyczki, dwa kawałki materiału z wyciętym otworem na dłonie, dwie gumki recepturki do zamocowania materiału i kilka różnych przedmiotów po dwie sztuki każdy, tak aby w jednym i drugim koszyczku umieścić takie same przedmioty.

W domu szukamy przedmioty, które pod względem kształtu i dotyku będą identyczne. To mogą być dwie szyszki, dwie muszelki, samochodziki, ludziki, koniki, puszki waty, klocki, piłeczki, łyżki itp. Wszystko wrzucamy do naszych koszyczków, zakrywamy materiałem i za pomocą dotyku próbujemy odszukiwać dwa takie same przedmioty. Zabawa jest świetna, a chwila gdy wyciągasz dwa różne przedmioty podobne do siebie wprawia w doskonały nastrój.

Zabawa uczy dziecko obserwacji świata, rozwija wrażliwość dotykową i pobudza wyobraźnię. W prostszej wersji dla młodszych dzieci możemy zasłonić materiałem tylko jeden koszyczek. Dziecko wybiera sobie z drugiego odkrytego koszyczka jeden przedmiot bierze go do swojej dłoni i stara się wyczuć kształt i strukturę. Następnie wkłada drugą dłoń do drugiego zakrytego koszyczka i wyszukuje po dotyku trzymany w dłoni przedmiot. W zabawie możemy się też zamieniać rolami.

Serdecznie polecam – Anna Lizończyk

Źródło: