• Chwila na relaks! :)

• 11.04.2023 14:49
      • Każdy z nas potrzebuje czasem chwili zatrzymania się. Takiego, choćby krótkiego, momentu na zamknięcie oczu i wzięcie głębokiego wdechu. Dlatego dziś chciałabym zachęcić Państwa do korzystania z różnego rodzaju relaksacji. Pozwolą one skupić się nam na oddechu, uporządkowaniu myśli oraz obniżeniu ogólnego napięcia. Zachęcam do korzystania z takich form całą rodzinę. Zapewne każdy z domowników, znajdzie tu coś dla siebie. Co ważne, propozycje należy dostosowywać do wieku, możliwości rozwojowych dziecka, a także do jego zainteresowań.

Propozycje aktywności relaksacyjnych:

1. Opiekun ognia.

Ćwiczenie wymaga wykorzystania świecy. Polega na braniu głębokiego wdechu nosem. Tak, by poczuć jak napełniają się nasze płuca. Następnie, powoli i jednostajnym ruchem, robimy wydech ustami. Uwaga! Zadanie nie polega na zdmuchnięciu płomyka. Należy tak dostosować tor oddechu, by płomyk tańczył, ale nie zniknął. W taki sposób dzieci uczą się kontrolować swój oddech.

1. Masażyki.

One także mogą działać niezwykle relaksująco. Istotne, by być uważnym na potrzeby dziecka. Warto połączyć takie masażyki z wierszykami czy wyliczankami. Można „pisać na maszynie” czy naśladować kroki zwierząt małych bądź dużych. Takie aktywności nie tylko redukują napięcie. Są także świetną zabawą.

1. Butelki sensoryczne.

To ciekawe i atrakcyjne rozwiązanie dla dzieci. Jak je wykonać? Potrzebujemy przezroczystej butelki. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej, jeśli jest ona z plastiku. Do środka wsypujemy brokat lub cekiny, czy też inne drobne elementy. Można też dodać np. barwnik spożywczy, żel do włosów, watę. Wstrząsając taką butelką, cała zawartość wiruje. Kiedy się zatrzymamy i spojrzymy na jej wnętrze, elementy zaczną powoli opadać. Skupienie uwagi na tych elementach, pozwala dziecku się wyciszyć.

1. Odgłosy przyrody.

Bardzo kojąco działają też dźwięki natury. W zależności od preferencji dzieci, ale także i naszych – możemy wybrać nagranie z interesującą nas ścieżką dźwiękową. Jedne osoby będą się relaksować tylko przy szumie fal, a inne przy dźwiękach śpiewu ptaków. Wystarczy znaleźć odpowiednie nagranie. Jak się przygotować do jego odsłuchania? Warto położyć się na dywanie lub łóżku. Swobodnie ułożyć nogi i ręce. Zamykając oczy, możemy w wyobraźni przenosić się do tych wyjątkowych miejsc.

1. Relaksacje prowadzone.

Mowa o nagraniach, które wymagają podążania za lektorem. Mogą dotyczyć m.in. napinania, a następnie rozluźniania poszczególnych partii ciała, czy wykonywania określonej sekwencji ruchów.

Mam nadzieję, że powyższe propozycje przypadną Państwu do gustu. Warto próbować, by przekonać się, co nam najbardziej odpowiada i co przynosi efekty. Poszukiwanie takich technik relaksacyjnych, jest ważnym aspektem. Zarówno dla dzieci, jak i dla nas. Wiąże się to z wieloma pozytywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Zachęcam do wykonywania tego typu ćwiczenia wszystkich domowników.

Miłego odpoczynku! :)

Przygotowała: Anna Pasikowska – psycholog