♥♥♥ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ♥♥♥
Corocznie dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiony został w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.
Autyzm zgodnie należy do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych i charakteryzuje się występowaniem zaburzeń w trzech sferach funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania (stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności). Wbrew powszechnemu przekonaniu występuje on nie tylko u dzieci, ale jest również diagnozowany u osób dorosłych. Mimo, że po raz pierwszy został on opisany już w roku 1943 przez Leo Kannera, do dzisiaj nie udało się wyjaśnić etiologii zaburzenia.
Autyzm nie jest chorobą, ani też zaburzeniem psychicznym, ale „odmiennym, indywidualnym sposobem rozwoju”. Stopień nasilenia objawów charakterystycznych dla autyzmu może być zróżnicowany, od głębokich zaburzeń rozwojowych w połączeniu z upośledzeniem umysłowym aż do lekkich trudności związanych z funkcjonowaniem społecznym. Dlatego też w odniesieniu do tego zaburzenia używa się często określenia spektrum zaburzeń autystycznych.
Zgodnie z danymi amerykańskiego autyzm jest diagnozowany u 1 na 68 dzieci i należy obecnie do grupy najczęściej rozpoznawanych zaburzeń rozwojowych. Mimo to wiedza społeczeństwa na temat tego zaburzenia jest nadal niewielka, dość powierzchowna, co często generuje uprzedzenia, przekłamania czy negatywne stereotypy. Jak wynika z przeprowadzonego w Polsce przez CBOS sondażu opinii publicznej, mimo że o autyzmie słyszało aż 85% badanych, to zaledwie 5% spośród nich podejrzewało, że za agresywnym i niegrzecznym zachowaniem dziecka może kryć się jakaś choroba (w raporcie tym, niestety, autyzm błędnie oznaczony został jako „choroba”). Aż 53% respondentów było zdania, że tego typu zachowanie dziecka jest skutkiem stosowania przez rodziców modelu bezstresowego zachowania.
Im więcej wiemy o autyzmie, tym łatwiej będzie osobom ze spektrum autyzmu funkcjonować w społeczeństwie. Nasza akceptacja zwykle uzależniona jest od zrozumienia, od świadomości, że to dziwnie krzyczące dziecko nie jest niegrzeczne i źle wychowane, ale ma autyzm. Że to dziwne zachowanie to często reakcja na bodziec, który być może jesteśmy w stanie szybko wyeliminować.
Czym jest zatem autyzm?
Najprościej można by powiedzieć, że innym niż u osób neurotypowych odbieraniem bodźców i reagowaniem na nie. Nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju. Mózg osoby autystycznej pracuje w niestandardowy sposób.
Autyzm jest diagnozowany na podstawie zachowań i cech występujących w 3 obszarach:
-
interakcje społeczne
-
komunikacja
-
powtarzalne, stereotypowe zachowania
Zachowania przed 3 rokiem życia, które mogą wskazywać na spektrum autyzmu to:
-
6 miesiąc- dziecko nie uśmiecha się do osób w otoczeniu, nie wykazuje innej radosnej ekspresji
-
9 miesiąc- dziecko nie odwzajemnia uśmiechów, ekspresji twarzy, nie odpowiada na wydawane przez rodzica dźwięki
-
12 miesiąc- brak gaworzenia, brak reakcji na imię
-
14 miesiąc- brak gestu wskazywania palcem i brak innych gestów używanych do komunikacji np. gest papa
-
16 miesiąc- brak słów lub używanie tylko kilku słów
-
18 miesiąc- brak zabawy na niby
-
24 miesiąc- dziecko nie używa w sposób sensowny zdań złożonych ( zdania powinny być wypowiadane spontanicznie, nie tylko powtarzane)
Największą na świecie organizacją zajmującą się wsparciem dla osób ze spektrum autyzmu jest Autism Speaks,a największą w Polsce Synapsis.
Sławne osoby w spectrum
-
Lionel Messi- piłkarz
-
Susan Boyle- piosenkarka
-
Anthony Hopkins- aktor
-
Daryl Hannah- aktorka
Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać, wystarczy zrozumieć.....♥♥♥