Zabawy stymulujące pamięć wzrokową i słuchową
- 28.10.2022 08:51
Jak pomóc dziecku w przygotowaniu do szkoły lub wesprzeć rozwój mowy?
Dzięki pamięci sekwencyjnej wykorzystujemy informacje przechowywane w lewej półkuli mózgu i rozpoznajemy je po kolei – krok po kroku. Dostrzegamy, który element występował przed, a który po. Przygotowując przedszkolaka do pisania i czytania, możemy poćwiczyć z nim pamięć sekwencyjną (linearną). Usprawnienie umiejętności kontrolowanych przez lewą półkulę mózgu ma ogromne znaczenie dla uczenia się języka mówionego i pisanego.
Sekwencyjna pamięć wzrokowa
Pomysł I
Do wykonania ćwiczeń potrzebne będą 3 pudełka do zapałek lub inne małe pojemniki wyglądające identycznie.
(ps. najlepiej obklejone kolorowym papierem, żeby napisy umieszczone przez producenta na opakowaniu, nie rozpraszały dziecka).
Używając 3 pudełek, koniczne będzie wykorzystanie do tego 3 par przedmiotów lub obrazków, należy mieć minimum 3 czyli łącznie 6 przedmiotów lub 6 obrazków. Dobrze jest mieć 1 lub 2 pary dodatkowe, żeby utrudnić zadanie.
Gra przebiega dokładnie tak samo, jakby tych pudełek tam nie było. Pokazujmy dziecku 4 lub 5 przedmiotów / obrazków.
Przykrywamy je kartką.
Kolejno do każdego pudełka wkładamy jedną mała zabawkę.
Odsłaniamy przedmioty:
Zadaniem dziecka jest położyć pod pudełkami rzeczy / obrazki w odpowiedniej kolejności, pamiętamy o kierunku układania: od lewej do prawej.
Na koniec sprawdzanie:
Pomysł II
Pomysł III
Oczywiście w pomysłach II i III wszystkie zasady z zakrywaniem kulek / przedmiotów są dokładnie takie same jak w przypadku pomysłu nr I.
Pamięć sekwencyjna słuchowa
Ćwiczenie będzie wyglądało dokładnie tak samo jak w powyższym przykładzie pomysł I i II tyle, że po pokazaniu dziecku przedmiotów / obrazków / kulek, przykrywamy je, następnie mówię po kolei co chcę, aby dziecko włożyło (po kolei) do pudełek lub na narysowane na kartce kwadraty lub koła, w których dziecko umieszcza wymienione przedmioty ( lub obrazki).
Odsłaniamy kartę i dziecko wkłada do pojemniczków lub umieszcza w kwadratach, to o co zostało poproszone.
Pilnujemy właściwego kierunku układania od lewej do prawej!
Tekst na podstawie blogu logopedycznego Kamili Czachorowskiej.
Przygotowała: mgr Aneta Michalak - neurologopeda
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły