Domowy śnieg
- 02.12.2022 17:13
Jak wiadomo z zimowymi opadami bywa różnie….Dlatego dla wszystkich spragnionych białego szaleństwa, proponujemy śnieżne masy idealne do lepienia, ugniatania, odciskania wzorów, robienia babek, bałwanków, posypywania nóżek i rączek, aż wreszcie do biegania po nich gołymi stopami.
Zaczynamy przegląd przepisów na sztuczny śnieg.
ŚNIEG Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ I WODY
Składniki:
- mąka ziemniaczana
- woda
To jeden z najprostszych przepisów na sztuczny śnieg – potrzebujemy tylko 2składniki. Wodę dodajemy do mąki, w niewielkiej porcjach, sprawdzając czy śnieg zaczyna się zlepiać w kulki. Trzeba uważać by nie dodać za dużo wody, bo uzyskamy wówczas ciecz nieniutonowską zamiast śniegu. Śnieg wytrzymuje kilka dni w otwartym pojemniku – gdy przeschnie zawsze można dodać odrobinę wody w celu ponownej reaktywacji lub przerobić go na ciecz nieniutonowska.
ŚNIEG Z MĄKI ZIEMNIACZANEJ I JOGURTU NATURALNEGO
Składniki:
- mąka ziemniaczana (1 kg)
- jogurt naturalny (2 duże opakowania)
- aromat migdałowy/ śmietankowy do ciasta
Składniki ugniatamy do uzyskania pożądanej konsystencji, warto dodać zapach do ciasta dla przyjemniejszego aromatu. Uzyskana masa jest dość mokra w odczuciu.
ŚNIEG Z PIANKI DO GOLENIA Z SODĄ
Składniki:
- pianka do golenia
- 8 opakowań sody oczyszczonej
Składniki mieszamy w misce. Następnie możemy wstawić je na godzinę do lodówki, dzięki czemu śnieg będzie także zimny. Można przetrzymywać nawet do tygodnia w zamkniętym pojemniku w lodówce.
ŚNIEG Z PIANKI DO GOLENIA Z MĄKĄ ZIEMNIACZANĄ
Składniki:
- pianka do golenia
- 0,5 kg mąki ziemniaczanej
Składniki mieszamy w misce. Można przetrzymywać w lodówce w zamkniętym pojemniku (nawet do 7dni). Śnieg jest mniej plastyczny niż ten z sodą, ale polecany dla mniejszych dzieci i alergików.
ŚNIEG Z MĄKI I OLEJU
Składniki:
- mąka
- olej
Do mąki wlewamy stopniowo olej, wgniatając go i sprawdzając czy uzyskaliśmy odpowiednią konsystencję. Uzyskana masa powinna być sypka, ale umożliwiać ulepienie kulki. Masa pozwala na doznania dotykowe, proprioceptywne, a także na słuchowe - bardzo delikatnie skrzypi podczas ugniatania, podobnie jak naturalny śnieg.
Życzę udanej zabawy :)
Przygotowała: Anna Lizończyk - fizjoterapeuta
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły