Mindfulness razem z dzieckiem … a więc zaczynamy😊!
- 29.01.2024 15:17
- Zacznijmy więc od tego czym jest mindfulness. Najprościej rzecz ujmując jest to uważność. Idąc dalej to taki stan świadomości, w którym celowo kierujemy swoją uwagę na to bieżące doświadczenie. Nie oceniamy, nie zastanawiamy się, nie wybiegamy myślami w przeszłość lub przeszłość, nie analizujemy. Skupiamy się na danym wydarzeniu, które w obecnej chwili ma miejsce, przyjmujemy je takim jakie ono jest, bez wyszukiwania przyczyn i przewidywania konsekwencji. Brzmi prosto prawda? Jednak wcale takie proste nie jest, gdyż może okazać się sporym wyzwaniem zarówno dla Nas jak i Naszych dzieci. Na szczęście z pomocą przychodzą nam odpowiednie techniki, które pozwalają Nam osiągnąć ten upragniony stan uważności. Jednak zanim do nich przejdziemy jeszcze chciałabym z Państwem się podzielić korzyściami płynącymi z praktykowania uważności.
Niewątpliwe korzyści jakie mundfulness przynosi rodzicom to m.in.: wprowadzenie równowagi, wypracowanie umiejętności wyciszania się i relaksowania, zmniejszenie napięcia nerwowego wywołanego stresem oraz uczenie się obserwowania własnych emocji. Celem do którego dążymy jest zatem zastopowanie codziennego biegu, wyciszenie się i próba osiągnięcia stanu spokoju ducha, co w konsekwencji daje Nam możliwość czerpania radości z życia oraz cieszenia się nawet drobnymi rzeczami, pozostając w zgodzie z innymi ludźmi i otoczeniem w którym żyjemy. Pozwala Nam to odmienić postrzeganie świata i uczy skupienia się na tym, co naprawdę jest dla Nas ważne.
Dzięki praktykowaniu uważności zarówno najmłodsze dzieci, jak i również nastolatkowie mogą nauczyć się relaksować, wyciszać oraz dostrzegać, że emocje – zarówno te przyjemne, jak i te mniej, są naturalnym elementem życia każdego człowieka. Mindfulness sprawi również, że dziecko będzie bardziej skupione, mniej napięte, bardziej kreatywne w życiu. Takie zatrzymanie się i skupienie na danym momencie ułatwi mu dostrzeżenie i obserwowanie siebie. To bardzo dobra droga dla rodziców i dzieci ku lepszemu poznawaniu siebie i dbaniu o swój dobrostan psychiczny.
Wychodzę do Państwa z propozycją praktykowania wraz ze swoim dzieckiem 6 prostych ćwiczeń. Wykonujcie je będąc obok siebie w wygodnym miejscu np. w domu na dywanie. Można je również ćwiczyć na zewnątrz np. na trawie:
- Oddychanie balonem: połóżcie się wygodnie i wyobraźcie sobie, że w waszym brzuchu jest balon. Podczas wdechu pomyślcie sobie, że balon powoli się nadmuchuje, a w trakcie wydechu, że z balonu ulatuje powietrze. Dla lepszej wizualizacji ćwiczenia, możesz położyć np. misia na brzuchu dziecka, aby zobaczyło unoszenie i opadanie zabawki pod wpływem oddechu. Technika ta ma na celu przede wszystkim uspokojenie i wyciszenie.
- Nogi w górę, ciało w dół – przygotujcie koc i poduszkę. Usiądźcie na ziemi, przewróćcie się na plecy i nogi wyciągnijcie w górę, opierając je o ścianę. Połóżcie poduszkę pod głowę i jeśli chcecie, przykryjcie się kocem. Pozwólcie swojemu ciału odpocząć, opaść ku ziemi (nogi wciąż w górze), zapomnieć o zmartwieniach i rzeczach do zrobienia. Po prostu leżcie i relaksujcie się.
- Przytulcie się – przytulanie jest jak pokarm dla duszy, pomaga nam czuć się bezpiecznie i spokojnie. Możesz przytulić najpierw siebie, czując jak bije twoje serce, a później swoje dziecko. Powiedz sobie i dziecku: jesteś bezpieczny, kochany, tulony. Powtarzaj, tyle razy ile tylko chcesz!
- Wizualizujcie swoje bezpieczne miejsce – siedząc lub leżąc na kocu (można także na zewnątrz), pomyślcie, gdzie jest wasze ulubione miejsce do odpoczynku. Możecie je odwiedzić w dowolnym momencie w waszym umyśle. Opiszcie, jak się w nim czujecie, jak to jest w nim być, jak pachnie, jak wygląda, co w nim się znajduje. Wracajcie do niego, kiedy tylko tego zapragniecie.
- Delektujcie się jedzeniem – przygotujcie wspólnie ze swoim dzieckiem ulubioną potrawę lub deser. Nabierajcie malutkie kęsy, skupiając się przy tym na zapachu, konsystencji i smaku potrawy. Spróbujcie nazwać swoje wrażenia towarzyszące waszemu jedzeniu. Ćwiczenie to uczy przede wszystkim wdzięczności i cieszenia się z małych rzeczy.
- Wyhodujcie szczęśliwe myśli w waszym ogrodzie – wyobraźcie sobie, że w waszym umyśle jest ogród stworzony przez wszystkie wasze myśli. Myśli, które lubicie, sadzą nasiona kwiatów, które kochacie. Zmartwienia lub nieprzyjemne myśli zasiewają w was nasiona chwastów. Wiadomo nie od dziś, że każdy ogród ma chwasty, więc nie chodzi tu o eliminowanie złych myśli, ale o to, że możecie wybrać, gdzie skierujecie słońce i wodę, pielęgnując myśli, które pomagają wam czuć się dobrze. To od was zależy, jak będzie wyglądał wasz ogród umysłu.
A gdy już złapiecie bakcyla polecam najnowsze pozycje książkowe, w których znajdziecie jeszcze więcej technik do praktykowania uważności wraz z dzieckiem:
- „Mindfulness dla dzieci w 10 minut” - Marzenna Rączkowska, Maura Bradley
- „Mindfulness dla dzieci. Poczuj radość, spokój i kontrolę” - Roman P. Carole, Robin Wren – Albertson
- „Mindfulness dla dzieci” – Afzal Uz
- „Daj przestrzeń i bądź blisko. Mindfulness dla rodziców i ich nastolatków” – Eline Snel
Powodzenia😊
Opracowała psycholog Klaudia Jaśko
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły