To warto przeczytać!
- FASD – czym jest? Jak pomóc?
- Cyfrowy dekalog
- Wpływ nadużywania sieci na rozwój mózgu dziecka
- Kapcie do przedszkola
- Jak przygotować swoje dziecko na kontakt z nieznajomym?
- Cyfrowa pandemia
- Zaburzenia emocjonalne u przedszkolaków
- Punkty przełomowe w rozwoju przedszkolaka
- Dieta w spektrum autyzmu
- Jak rozwijać samodzielność dziecka?
- Bliskość rodzicielska kontra złość dziecka – czy można to pogodzić?
- Dlaczego dzieci są zazdrosne o młodsze rodzeństwo?
- Zalecany poziom aktywności fizycznej
- Wysoko wrażliwe dziecko
- Lęki rozwojowe u dzieci
- Niechciane buziaki od cioć. Jak pomóc dzieciom?
- Życzliwość czyli Twoja SUPERMOC ☺
- Kontrola w rodzicielstwie
- Jak rozwijać kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci dzięki grom planszowym?
- O wielkiej roli samoakceptacji w życiu dziecka słów kilka…
- Badam, odkrywam, poznaję – zabawy badawcze i ich wpływ na rozwój dziecka
- Przerost trzeciego migdałka a mowa dziecka
- Propozycje rodzinnych aktywności z okazji Dnia Dziecka
- O granicach w wychowaniu słów kilka… Czym właściwie są granice?
- 15 pomysłów na ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci w domu
- Uzależnienie od nowych technologii wśród dzieci
- Wpływ wysiłku fizycznego i rehabilitacji na organizm dzieci ze spektrum autyzmu (ASD)
- 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
- Dlaczego zabawa z rodzicem jest taka ważna?
- W jaki sposób siada twoje dziecko
- Czas dla relacji
- Poczytaj mi, Mamo! Poczytaj mi, Tato! Wpływ głośnego czytania na rozwój mowy dziecka
- Mamo, Tato! Uczę się radzić sobie z moimi emocjami!
- Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?
- Zespół niezgrabnego dziecka – przyczyny, objawy i skutki dyspraksji
- Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dziecka
- Kiedy dziecko nie chce jeść samodzielnie... Jak mu pomóc?
- Zaburzenia integracji sensorycznej
- Jak spędzić czas w domu z dzieckiem w niepogodę?
- Psycholog w przedszkolu
- Wspieranie rozwoju dzieci w czasie wakacji
- Motoryka mała bardzo ważnym elementem ogólnego rozwoju dziecka
- Rozstanie z dzieckiem w przedszkolu
- Mogę i potrafię! - samodzielność przedszkolaka
- Cała Polska czyta dzieciom
- Temperament w przedszkolu
- Czego potrzebują dzieci, by dobrze się czuć i zachowywać?
Temperament w przedszkolu
Temperament w przedszkolu
Temperament to poziom reakcji emocjonalnych i behawioralnych na docierające do niego bodźce. Mówiąc bardziej bezpośrednio – określa on pewien styl zachowania. To „oś” wokół której rozwijają się inne cechy osobowości, a także pewność siebie, komunikatywność czy przekonania.
Temperament dziecka objawia się już od pierwszych chwil jego życia. Wyraża się przede wszystkim w sposobie i sile reakcji na bodźce. Uważna obserwacja i zrozumienie temperamentu dziecka pomoże nam się z nim skomunikować, dopasować model wychowania do jego potrzeb i możliwości, a w dalszej perspektywie – wspierać jego potencjał i harmonijny rozwój.
Jak rozpoznać temperament? Dzieci z cechami temperamentu łatwego nie sprawiają swoich opiekunom większych problemów, a te trudniejsze czy też bardziej wrażliwe wymagają od rodziców więcej cierpliwości i dosyć specyficznego podejścia.
Ważne fakty na temat temperamentu:
- Temperament ulega pewnym zmianom pod wpływem środowiska i sposobów wychowywania dziecka, jest jednak mocno uwarunkowany przez cechy biologiczne.
- Każdy typ temperamentu ma swoje mocne i słabe strony.
- Pomagając maluchowi w rozwoju, należy brać pod uwagę jego cechy wrodzone i nie starać się ich zmienić, a jedynie nauczyć go, jak sobie z nimi radzić. Niektóre cechy ulegają wzmocnieniu lub stonowaniu w trakcie dorastania – np. dziecko wybuchowe staje się spokojniejsze, zaś dziecko nieśmiałe – bardziej otwarte na ludzi.
- Próby zmiany temperamentu, dopasowania dziecka do własnych oczekiwań opiekuna lub brak akceptacji z powodu wrodzonych cech przez osoby znaczące, prowadzi zazwyczaj do poważnych zaburzeń psychicznych lub ukształtowania się nieprawidłowej osobowości.
- Rodzic lub nauczyciel powinien mieć świadomość, jaki rodzaj temperamentu sam reprezentuje, i świadomie kształtować w sobie akceptację dzieci o różnych cechach.
CHARAKTERYSTYKA TYPÓW TEMPERAMENTU
MAŁY SANGWINIK
- Lubi wesołą zabawę w gronie rówieśników.
- Trudno mu zabrać się za zadanie, które wydaje się nudne i nie jest związane
- z działaniem w większym gronie („zapomina” o tym, do czego się zobowiązało).
- Skłania innych, by wykonali pracę za niego lub wyszukuje przeróżne wymówki.
- Potrzebuje uatrakcyjniania zadań celu wdrożenia się do obowiązków wymagających działania w grupie np. sprzątanie może stać się wyścigiem (trzeba skończyć, zanim skończy się grana melodia) lub zabawą w robota, który zgarnia wszystkie zabawki z ziemi i przenosi je we właściwe miejsce.
- Dziecko sangwinik często jest obdarzone dużym wdziękiem i potrafi bardzo sprytnie manipulować dorosłymi tak, by ominąć niechciane zadania i zająć się zabawą.
MAŁY CHOLERYK
- Intensywnie przeżywa negatywne emocje –złość, frustrację, rozczarowanie. Pragnie grać pierwsze skrzypce, a nie zawsze posiada zdolności przywódcze.
- Próbuje wszystkim narzucić swoją wolę, więc złości się i buntuje, gdy inni nie chcą mu się podporządkować.
- Jest ambitne, ma dużą potrzebę sukcesu, dlatego głęboko przeżywa porażki
- w kontaktach społecznych, w nauce i zabawie.
- Można nauczyć go radzenia sobie ze złymi emocjami przez systematyczne omawianie trudnych sytuacji, gdy emocje już opadną.
- Uczymy dziecko, że każde uczucie jest w porządku, natomiast z przykrymi emocjami można sobie poradzić na wiele sposobów. Wybieramy z dzieckiem takie, które przynoszą ulgę, a nikogo nie krzywdzą. Można omówić te tematy i sposoby z dzieckiem, a następnie poprosić je, by przekazało tę wiedzę grupie, potraktować je jako eksperta od złości
MAŁY MELANCHOLIK
- Ma skłonności do martwienia się o różne rzeczy. Jego bogata wyobraźnia podsuwa mu różne czarne myśli i scenariusze.
- Często jest niepewne siebie, a jednocześnie ma trudność z wyrażeniem własnych uczuć, nawet wobec osób najbliższych.
- Szczególnie potrzebuje codziennych rytuałów i stałego rytmu dnia oraz przygotowania do wszelkich zmian.
- Nie należy lekceważyć jego zmartwień, ale raczej starać się natchnąć optymizmem przez odpowiednio dobrane bajki terapeutyczne, emanowanie spokojem i stanowczością.
MAŁY FLEGMATYK
- Lubi mieć spokój i ciszę.
- W kontaktach z rówieśnikami często ustępuje lub w ogóle nie wyraża swoich potrzeb, nie proponuje pomysłów, nie inicjuje zabaw. Bywa, że bezrefleksyjnie wypełnia polecenia kolegi czy koleżanki.
- Zwracamy uwagę na to, że ważne jest to, co ono myśli i czuje. Często pytamy je o zdanie, zachęcamy do podzielenia się pomysłami.
- Uczymy mówić „nie”.
- Mocną stroną flegmatyka jest zazwyczaj zdrowy rozsądek i obowiązkowość.
Znając temperament swoich dzieci możemy spróbować dobrać codzienne zabawy
i aktywności tak, by zapewnić dzieciom najlepsze warunki do rozwoju.
ZABAWY ODPOWIEDNIE DLA DZIECI O RÓŻNYCH RODZAJACH TEMPERAMENTUTEATRZYKI
Mini przedstawienia są świetnym sposobem na umożliwienie każdemu z dzieci, niezależnie od posiadanego temperamentu, zaprezentowania swoich możliwości, poczucia się kimś ważnym, odegrania znaczącej roli, bycia częścią większej całości. Zapewni to dzieciom odpowiednie dopasowanie ról. Dzieciom sangwinikom i cholerykom można powierzyć role pełne głośnej ekspresji i interakcji. Dzieci melancholicy i flegmatycy mogą otrzymać role atrakcyjne i widowiskowe, ale niewymagające działań wbrew sobie. Na przykład spokojne, ciche dziecko może otrzymać rolę wędkarza, który przez całą sztukę siedzi nad jeziorem i łowi ryby, dziecko melancholik może być ptakiem, który przelatuje od czasu do czasu przez scenę. Dzieci zbyt nieśmiałe mogą pełnić funkcje pomocnicze w wystawianiu przedstawienia, np. „garderobianej” pilnującej elementów stroju, managera ozdabiającego zaproszenia dla rodziców itp.
ZABAWY RUCHOWE
Zabawy są lubiane przez większość dzieci i służą ich rozwojowi. Należy zadbać o to, aby organizować zabawy dla dzieci o różnych typach temperamentu.
Swobodna ekspresja ruchowa – w zabawach tanecznych lub gdy dzieci udają różne zwierzątka – pozwoli się odnaleźć zarówno dzieciom cichym i spokojnym, które nie lubią być w centrum uwagi, jak i małym sangwinikom.
Zawody zręcznościowe – gdy pojawia się element rywalizacji i możliwość sukcesu lub porażki – umożliwią cholerykom odnieść upragniony sukces lub zmierzyć się z porażką. Również pozostałe dzieci mają okazję kształtować odporność emocjonalną.
Gimnastyka – gdy dziecku może sprawiać przyjemność rytmiczne powtarzanie tych samych ruchów oraz dokładne ich odzwierciedlanie – jest szczególnie lubiana przez dzieci o temperamencie melancholika.
Zabawy orientacyjno-porządkowe oraz zabawy integracyjne – mogą pomóc małemu flegmatykowi przełamać nieufność i skupić uwagę na świecie zewnętrznym. Wszystkim dzieciom dają poczucie sukcesu i przynależności do grupy, pozwalają wykazać się refleksem.
ZABAWY RELAKSACYJNE
Dzieci angażuje się w nie w różnym stopniu. Niektórym dzieciom, przyzwyczajonym do stymulacji licznymi bodźcami, bardzo trudno jest na początku pozostać na swoim miejscu: wiercą się, przemieszczają, zaczepiają kolegów. Należy cierpliwie powtarzać ćwiczenia, a po pewnym czasie zauważymy ich korzystny wpływ na całą grupę. Dzieci towarzyskie i otwarte uczą się wyciszać i zwracać większą uwagę na sygnały płynące z własnego ciała. Dzieci zamknięte w sobie, lękliwe mogą odpocząć i cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Uwaga: jeżeli dziecko w zabawie nie chce zamknąć oczu (bo może mu się to wydawać zagrażające), pozwalamy mu wykonać zadanie z otwartymi oczami.
PRZYKŁADY ZABAW
- „Usypianie pluszaka” – ćwiczenie oddechowe - każde dziecko bierze misia lub inną miękką zabawkę. Przedszkolaki siadają w kole a nauczyciel wyjaśnia im, że ich zadaniem będzie uśpienie pluszaka. Nauczyciel włącza spokojną muzykę. Na początku każde dziecko kołysze zabawkę w ramionach. Po dłuższej chwili uczestnicy kładą się na plecach i ustawiają sobie przytulankę na brzuchu. Następnie starają się głęboko oddychać, tak żeby pluszak ruszał się w górę i w dół razem z ruchami brzucha. Niektóre dzieci mogą próbować oddychać bardzo szybko i można im na to pozwolić przez chwilę. Potem prosimy, żeby oddychały jak najwolniej, bo inaczej ich pluszak nie zaśnie. Ćwiczenie to z reguły trwa od minuty do kilku minut, w zależności od reakcji dzieci. Po zakończeniu każde dziecko odnosi zabawkę na miejsce.
- „Węzły” – ćwiczenie uważności dotykowej - dzieci siadają w kole. Każde dostaje kawałek grubego sznurka lub kolorowe sznurowadło. Młodsze dzieci otrzymują sznurek z zawiązanymi kilkoma węzełkami. Starsze same wiążą węzełki. Następnie dzieci próbują policzyć, ile węzełków znajduje się na ich sznurku. Robią to najpierw z otwartymi oczami, a następnie – z zamkniętymi, skupiając się na wrażeniach dotykowych. Na zakończenie nauczyciel pomaga dzieciom związać wszystkie kawałki w jeden długi sznurek. Dzieci, siedząc dalej w kole, zamykają oczy i przez dłuższą chwilę przesuwają sznurek w dłoniach, tak że wędruje on dookoła. Następnie na polecenie nauczyciela odkładają sznurek, wstają i przechodzą do innych zajęć.
Źródło: Wychowanie w przedszkolu: ,,Temperament w przedszkolu”, nr 16 (kwiecień 2016).