To warto przeczytać!
- Sprawdzone sposoby, jak przejść przez plan dnia bez krzyku
- Idealny rodzic... Ale po co? ;)
- Poczytaj mi, Mamo! Poczytaj mi, Tato! Wpływ głośnego czytania na rozwój mowy dziecka
- FASD – czym jest? Jak pomóc?
- Cyfrowy dekalog
- Wpływ nadużywania sieci na rozwój mózgu dziecka
- Kapcie do przedszkola
- Jak przygotować swoje dziecko na kontakt z nieznajomym?
- Cyfrowa pandemia
- Zaburzenia emocjonalne u przedszkolaków
- Punkty przełomowe w rozwoju przedszkolaka
- Dieta w spektrum autyzmu
- Jak rozwijać samodzielność dziecka?
- Bliskość rodzicielska kontra złość dziecka – czy można to pogodzić?
- Dlaczego dzieci są zazdrosne o młodsze rodzeństwo?
- Zalecany poziom aktywności fizycznej
- Wysoko wrażliwe dziecko
- Lęki rozwojowe u dzieci
- Niechciane buziaki od cioć. Jak pomóc dzieciom?
- Życzliwość czyli Twoja SUPERMOC ☺
- Kontrola w rodzicielstwie
- Jak rozwijać kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci dzięki grom planszowym?
- O wielkiej roli samoakceptacji w życiu dziecka słów kilka…
- Badam, odkrywam, poznaję – zabawy badawcze i ich wpływ na rozwój dziecka
- Przerost trzeciego migdałka a mowa dziecka
- Propozycje rodzinnych aktywności z okazji Dnia Dziecka
- O granicach w wychowaniu słów kilka… Czym właściwie są granice?
- 15 pomysłów na ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci w domu
- Uzależnienie od nowych technologii wśród dzieci
- Wpływ wysiłku fizycznego i rehabilitacji na organizm dzieci ze spektrum autyzmu (ASD)
- 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
- Dlaczego zabawa z rodzicem jest taka ważna?
- W jaki sposób siada twoje dziecko
- Czas dla relacji
- Mamo, Tato! Uczę się radzić sobie z moimi emocjami!
- Jak budować i wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?
- Zespół niezgrabnego dziecka – przyczyny, objawy i skutki dyspraksji
- Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dziecka
- Kiedy dziecko nie chce jeść samodzielnie... Jak mu pomóc?
- Zaburzenia integracji sensorycznej
- Jak spędzić czas w domu z dzieckiem w niepogodę?
- Psycholog w przedszkolu
- Wspieranie rozwoju dzieci w czasie wakacji
- Motoryka mała bardzo ważnym elementem ogólnego rozwoju dziecka
- Rozstanie z dzieckiem w przedszkolu
- Mogę i potrafię! - samodzielność przedszkolaka
- Cała Polska czyta dzieciom
- Temperament w przedszkolu
- Czego potrzebują dzieci, by dobrze się czuć i zachowywać?
Uzależnienie od nowych technologii wśród dzieci
Innowacje technologiczne oparte o przekaz internetowy na stałe zmieniły współczesny obraz świata mediów. Odcisnęły wyraźne piętno na życiu nie tylko dorosłych odbiorców, ale także ich najmłodszych użytkowników. Nikogo obecnie nie dziwi widok małego dziecka obsługującego tablet lub smartfon, czy grającego w interaktywne gry komputerowe.
Badania CBOS z 2018 r. dowodzą , że dwie trzecie rodziców dzieci w wieku pomiędzy drugim a piątym rokiem życia deklaruje użytkowanie przez ich pociechy urządzeń mobilnych przez średnio 50 minut dziennie. Z badań wynika również, że dzieci używające smartfona lub tabletu robią to dłużej niż ich rówieśnicy, którzy korzystają z urządzeń w towarzystwie rodziców lub innych dorosłych ( CBOS, KBPN, 2019). Co przy tym ważne, eksperci, jak i naukowcy wskazują, że korzystanie przez małe dzieci z urządzeń cyfrowych ma nie tylko swoje pozytywne strony, ale wywołuje także negatywne skutki, m.in. w zakresie mowy, emocji i umiejętności społecznych (Uhls, 2016). W tym drugim, negatywnym aspekcie ważne jest udzielenie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.
Czy korzystanie z urządzeń cyfrowych może uzależniać?
Nie ma naukowych twardych dowodów, które dobitnie stwierdzałyby, że wczesne ekspozycja na media ekranowe bezpośrednio prowadzi do uzależnienia się od technologii cyfrowych. Z cała pewnością wiadomo jednak, że granie w gry komputerowe i gry online może powodować problemowe korzystanie. Stąd tez zachowanie to ( wraz z jego symptomami) uwzględniono w klasyfikacji chorób i zaburzeń DSM-5 oraz klasyfikacji ICD-11.
Z kolei takie zachowania, jak korzystanie z internetu ( komputera), smartfona czy tabletu na obecnym poziomie ich rozpoznania wymagają dalszych badań klinicznych, aby stwierdzić, czy faktycznie prowadzą do uzależnienia się. Nie oznacza to jednak, że nadmierne korzystanie z nich nie wywołuje zaburzeń w zachowaniu dziecka oraz nie rzutuje na prawidłowy proces jego rozwoju (Szymański &Krzyżak-Szymańska, 2018).
Jakie symptomy problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych obserwujemy u dzieci?
Do najczęściej wymienianych symptomów problemowego korzystania z urządzeń cyfrowych przez dziecko należą:
1) Zaabsorbowanie urządzeniem lub określoną aktywnością.
Występuje ono wówczas , gdy dziecko myśli o określonej aktywności, np. chce ciągle grać w daną grę i robi wszystko, by natychmiast, gdy to możliwe, w nią grać.
Podczas innych zajęć nie skupia się, gdyż ciągle myśli o danej czynności i urządzeniu. Może ono wymuszać na rodzicach (poprzez częste i uporczywe prośby) dostęp do mediów lub samowolnie z nich korzystać.
2) Tolerancja.
Polega na potrzebie zwiększenia czasu i/lub częstości korzystania z danego urządzenia, aby uzyskać ten sam stopień satysfakcji bądź pobudzenia. W efekcie dziecko domaga się od rodzica np. dłuższego korzystania z określonego urządzenia ekranowego.
3) Objawy odstawienne.
Dziecko wykazuje niepokój, ma złe samopoczucie, czasami skarży się , że coś je boli ( ma jakieś dolegliwości fizyczne). Taki stan występuje wtedy gdy nie może korzystać z tabletu lub smartfona. Może on być manifestowany poprzez niechęć pójścia do przedszkola.
4) Problemy z kontrolą zachowania.
Dziecko nie może przestać używać mediów ekranowych. Często zakończenia oglądania bajki czy wyłączenie bajki kończy się krzykiem, domaganiem się powrotu do zakończonej aktywności czy płaczem. Dzieje się tak mimo wcześniejszych zasad wprowadzonych przez rodziców, dotyczących np. oglądania jednej bajki na dobranoc.
5) Utrata zaciekawienia innymi aktywnościami.
Mimo iż wiek przedszkolny to okres poznawania otaczającej rzeczywistości, dziecko nie lubi wychodzić na spacery czy bawić się w piaskownicy. Gdy pytamy je, co chciałoby robić, zawsze jest jedna odpowiedź. Rodzic ma wrażenia, że jedyną rzeczą , która motywuje dziecko do działania, są media ekranowe.
6) Modyfikacja nastroju.
Kiedy dziecko ma zły dzień, jest drażliwe lub osowiałe- jedyną aktywnością, która wpływa na poprawę jego nastroju jest korzystanie z urządzenia cyfrowego. Zwykle rodzice w takiej sytuacji, widząc nawet, że zbyt długie korzystanie z urządzeń może być szkodliwe, godzą się na nie.
7) Problemy psychospołeczne.
Dziecko coraz częściej stwarza problemy zarówno w rodzinie, jak i w grupie rówieśników. Problemy te mogą objawiać się jako gwałtowny opór dziecka wobec chęci ograniczenia przez rodziców dostępu do mediów cyfrowych, a to z kolei negatywnie wpływa na życie domowe (np. konflikt z rodzeństwem, brak posłuszeństwa). Dodatkowo nie chce ono się bawić z innymi dziećmi, woli samotność lub przeciwnie- jest agresywne, krzyczy, bije inne dzieci, wybucha złością, gdy ktoś nie zrobi tego czego ono chce (Domoff i in., 2017).
Jakie skutki może rodzić nadużywanie mediów ekranowych przez małe dzieci?
Częste korzystanie przez dzieci przedszkolne z mediów ekranowych wiązane jest przez badaczy z następującymi konsekwencjami zdrowotnymi:
1) Przyrost wagi większy niż u rówieśników i ryzyko otyłości w późniejszym okresie życia.
2) Pogorszenie jakości snu, tj. jego długości, niemożność zaśnięcia, budzenia się w nocy.
Ponieważ takie konsekwencje, jak wady wzroku, bóle mięśniowo-szkieletowe, bóle głowy traktuje się jako potencjalne konsekwencje zdrowotne (Domoff, Borgen, Foley, & Maffett, 2019). Zwraca się także uwagę, że liczba godzin spędzonych przed ekranami urządzeń elektronicznych organiczna u dzieci czas poświęcony na inne, ważne z perspektywy rozwoju, aktywności : ruchowe, społeczne i edukacyjne (Bąk, 2015).
Jaką rolę w nadużywaniu technologii cyfrowych odgrywają rodzice?
Współczesna rodzina funkcjonuje w techno-mikrosystemie. System ten tworzą: dziecko, opiekunowie i znajdujące się w domu urządzenia cyfrowe. To od rodziców zależy, jaka będzie w ich domu dostępność do urządzeń ekranowych i ile czasu dziecko będzie spędzać przed nimi.
Czy będzie to robić samodzielnie, czy z udziałem rodzica. Dlatego też pedagodzy i psycholodzy wskazują na następujące zachowania rodziców, które mogą przyczynić się do rozwoju problemowego korzystania z mediów ekranowych przez dziecko:
1) Stosowanie przez rodzica mediów ekranowych jako kary lub nagrody. 2) Wykorzystanie mediów ekranowych jako uspokajacza.
3) Zastępowanie bezpośrednich interakcji dziecko-rodzic interakcjami z urządzeniem cyfrowym.
4) Stosowanie urządzeń ekranowych jako „opiekunki”.
5) Brak kontroli monitorowania ze strony rodzica aktywności dziecka na media ekranowe (dzieci w wieku trzech-czterech lat nie powinny dziennie korzystać z cyfrowych mediów dłużej niż 60 minut) (WHO, 2019).
Ponadto opiekunowie powinni być świadomi, że to , jak oni korzystają z urządzeń cyfrowych, ma duży wpływ na użytkowanie tych urządzeń przez dzieci. To one w wyniku procesu uczenia się naśladują matkę i ojca w korzystaniu ze smartfona czy tabletu. (Krzyżak-Szymańska, 2018).
Dr Ewa Krzyżak-Szymańska.
(opracowała Aneta Michalak na podstawie artykułu zawartego w miesięczniku : „Bliżej przedszkola” , nr 1, 2020)
Publikacja poszerzająca temat do pobrania: „Uzależnienia technologiczne wśród dzieci i młodzieży” – dr Ewa Krzyżak-Szymańska
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwi B7evNmozuAhVJxIsKHZCiC
kQFjABegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.kbpn.gov.pl%2Fportal%3Fid%3D15%26res_id %3D7862074&usg=AOvVaw1NtBtrSe2Vng5TZORHKzmR